Home » Güncel » Şifa Kaynağı Bitkiler ; Zencefil,Zerdeçal,Tarçın

ZENCEFİL (Zmgiber officinaie L.)


Çokyıllık, 150 cm’ye kadar boylanabilen, kamış görünümünde, otsu bir bitkidir. Yaprakları mızrak biçiminde, sivri uçlu ve tarçın kokulu; çiçekler turuncu sarı renkli ve birçoğu bir aradadır.
Bitkinin kullanılan kısmı kökleridir. Kökleri basitçe toplanıp açık havada kurutulursa gri zencefil; özel bıçaklarla dış tabakası soyulur, suyla yıkanır ve güneşte kurutulursa beyaz zcncefil elde edilir. Zencefil, Asya’da geçmişten beri en çok itibar gören bitkilerinden biriydi. Ortaçağ Avrupası’nda bitkinin cennet bahçelerinden geldiğine inanılırdı. Zencefil hem baharat olarak hem de sağlık alanındaki değeriyle dünyanın en önemli bitkilerinden biri olma özelliğini hâlâ korumaktadır.
Güneydoğu Asya’da doğal olarak yetişir. Kuzey ve Güney Yarıküre’nin tropikal bölgelerinde kültürü yapılmaktadır. Hindistan, dünyanın en büyük zencefil üreticisidir. Üretilen ülkelere göre “Nijerya zencefili”, “Çin zencefili”, “Afrika zencefili”, “Koşin zencefili” olarak isimlendirilen tipleri vardır. Bunlardan en makbulü “Kalküta zencefili”adı verilen Hindistan’da üretilen tiptir.
Ftken bîleşen: yüzde 0,3-3,3 oranında uçucu yağ, yüzde 60 arasında nişasta, yüzde 5-8 oranında reçine ve miisilaj içerir. Uçucu yağın yüzde 30-70’i seksiterpen ve ayrıca monotcrpenikaldelıit vc alkol de içermektedir. Drogun keskin tat ve kokusunu veren, uçucu olmayan acı maddeler (yüzde 4-7,5) fenolik keton yapısında olan şogaol ve gingcrollerdir.

Kullanım alanları


uyarıcı, midevî, terletici ve kızartıcı etkilidir. Taşıdığı şogaol ve gingerol zencefile bulantı giderici etkisini kazandırır. Bu nedenle zencefil taşıt tutmalarında etkilidir. Bağırsak kaslarının hareketini aktive eder, tükürük salgısını uyarır, mide salgısını artırarak sindirimi kolaylaştırır. Zencefil, kuvvet verici, iştah açıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve gaz söktüriicü özelliklerinden dolayı kullanılır. Ayrıca hafif gastritlerde olumlu etki gösterir. Halk ilacı olarak da midevî, balgam söktürücü olarak bilinir ve soğuk algınlığında kullanılır.
genellikle şerbet, meşrubat ve likör yapımında kullanılır. Çeşitli pastalara, keklere, meyve salatalarına, dolmalara, pilava ve her türlü beyazpeynire ilave edilir. Hintlilerin “kori” adlı baharat karışımında yer alır.

Zencefil, mide bulantısı, şişkinlik ve kolik gibi sindirim problemlerine karşı başarıyla kullanılabilir.

Yolculuk kusmalarına karşı etkilidir.Antiseptik etkisi sayesinde, mide ve bağırsak enfeksiyonlarına ve hatta gıda zehirlenmelerine karşı kullanılabilir.
Zencefil kan dolaşımını uyarır ve böylece kanın yüzeysel bölgelere de rahatça ulaşmasını sağlar.Bu etkinliği sayesinde, donuklarda, ısınmayan el ve ayakların ısıtılmasında çok önemli görevler üstlenebilir.
Aynı zamanda yüksek kan basıncını da normalleştirebilir.Terletici ve ateş düşürücü etkileri vardır.

Öksürük,grip, soğuk algınlığı ve öteki solunum yolları hastalıklarında, ısıtıcı ve yatıştırıcı etkiye sahiptir     Ayrıca iştah açar ve kabızlığa karşı kullanılabilir.


Zencefilin kullanım şekillerinden bazıları;

Zencefil çayı:

Değirmende inceltilmiş yarım tatlı kaşığı zencefil, bir bardak dolusu soğuk suya eklenir,hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır,5-6 dakika hafif ısıda kaynatılır ve süzülür.Gerektiğinde bir bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içili

Özellikle zayıf ve sinirsel etkiyeaçık mideler için çok yararlı  bir baharattır. Zencefil,mide ülseri olanların bile kullanabileceği özelliktedir.

Zencefil aynı zamanda vücudun soğuğa karşı direncini artırmaya, üşümeyi azaltmaya yardımcı olur. Özellikle ağır sofralardan kalkarken yemeğin daha iyi sindirilmesi ve daha az gaz yapması için yemek yerken biraz zencefil serpmek, yemek sırasında veya yemeğin üstüne zencefilli, limonlu 1-2 fincan çay içmek oldukça yararlıdır.

Zencefil çayı, başınızda zonklayan damarları yatıştırır. Ayrıca, vücudun ağrıalgılayıcı kimyasallarının üretimini yavaşlatır ve dolaşımı kolaylaştırır. Çayı hazırlamak için, 1/3 çay kaşığı toz zencefili veya kıyılmış taze zencefili bir fincan sıcak suya karıştırın.


ZERDEÇAL (Curama longa L.)


1 m’yc kadar boylanabildi yeşil, tek yapraklı, uçuk sarı çiçekli, etli rizonılu çokyıllık bir bitkidir. Bitkinin kurutulmuş rizomları kullanılır. Bitki, yutnurtamsı bir ana rizom, parmak şeklinde yan rizomlara sahiptir. Ana rizoma, “yuvarlak zerdeçal” yan rizomlara, “uzun zerdeçal” adı verilir. Rizomlar sarı renkli olup toz halde de koyu sarı renktedir. Drog çiğnendiği takdirde tükürüğü sarı renge boyar.
Zerdeçal, parlak sarı rengi ve aromasıyla en az diğer Hint baharatları kadar tanınırdı. Baharat olarak popülerdi ancak sağlıkça kullanımı pek de iyi bilinmezdi. Fakat son 20-30 yıllık süreçte bu durum değişti. Zira zerdeçalın hazım ve karaciğer problemlerinde kullanımı büyük ölçüde doğrulandı.
anavatanı Hindistan olan bitkinin tropik bölgelerde kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde Hint safranı, safrankökü, sarıboya zerdeçav, zerdeçöp, kiirküma adlarıyla da bilinir.
başta kürkümin olmak üzere disinnamoilmetan türevleri (kürküminoitler) ve uçucu yağ (turmeron ve ziııgiberen başlıca bileşikler) içerir.
Mideyi kuvvetlendirir. Sinirleri uyarır. Vücuda ferahlık ve rahatlık verir. İltihap gidericidir. Karaciğer hastalıkları, sarılık ve vereme karşı faydalıdır. Gaz ve idrar söktürücüdür. Vücutta biriken zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır.
zerdeçalın aktif maddesi curcumin hem kanserin korunmasını sağlar hem de bazı kanserlerde tedavi edici olarak kullanılır.tümör hücrelerinin üremesini engeller ve toksik yan ürünlerini azaltır.

TARÇ1N t’Cinnamomum zeylarıicum L.)


Kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaççıktır. Dünyanın en önemli baharatlarından biri olduğu gibi sağlık alanındaki kullanımıy¬la da bilinen en eski bitkilerdendir. Bitkinin genç sürgünlerinin kuru¬tulmuş iç kabuğu kullanılır.
anavatanı Hindistan ve Sri Lanka’dır. Afrika’nın bir kısmında, Endonezya, Güney Amerika, Sri Lanka ve Hindistan’da kültürü yapılmaktadır.
Uçucu yağı yüzde 65-75 oranında sinamik aldehit ve bunun yanında hidrosinnamik aldehit taşır. Propil benzen türevi olan aromatik bir bileşik olan öjenol içermektedir.

Kullanım alanları


antiseptik etkilidir. Drogun bu etkisi, uçucu yağında bulunan o-methoxycinnamaldehyde antibakteriyal ve antifungal etkiden sorumludur. Sinamik aldehit gaz gidericidir. Hafif sindirim problemlerinde midevî etkisi varılır. Soğuk algınlığı ve gripte kullanılan preparatların içeriğinde yer alır. Ayrıca eczacılıkta birçok preparata koku verici olarak katılır. Bitkinin yaprak, kabuk ve dal uçlarından su buharı distilasyonuyla uçucu yağı elde edilir.
alkolsüz içeceklerde, pastalarda, et yemeklerinde ve dondurmalarda kullanılır.Bal ve Tarçın karışımının birçok hastalıklara iyi geldiği saptanmıştır. Eski Yunan tıbbıda  çok etkili bir ilaç olarak kabul etmişlerdir. Bal her türlü hastalıkta herhangi bir yan etkiye sebep olmaksızın kullanılabilmektedir.
tarçın için daha geniş bilgi http://www.baskabirdunya.net/sifa-kaynagi-bir-bitki-tarcin.html

 

Canlı Skor Servisi Maç Sonuçları tarafından sunulmaktadır.
%d blogcu bunu beğendi: